Valkiria Network

Terminal Główny Militarnej Sieci Valkiria to miejsce gdzie znajdziesz najnowsze informacje ze świata ogólnie rozumianej rozrywki, fantastyki i gier wideo. Poznaj nową... Lepszą Rzeczywistość! Chcesz wiedzieć więcej?

Slaider 01

Federacja V-Sieci

Valkiria Network skupia wiele stron tematycznych o różnorodnej tematyce, w tym: grach wideo, technologii, historii, literaturze i fantastyce. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 02

Dołącz do V-Sieci

Zarejestruj się w Valkiria Network! Przeglądaj i komentuj publikacje, dołącz do V-Game, zostań współpracownikiem lub redaktorem MSV. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 03

Zagraj w V-Game

Każdy użytkownik MSV w swoim profilu znajdzie zaimplementowaną grę przeglądarkową w klimacie V-Sieci. Załóż mundur i ruszaj na misję. Chcesz wiedzieć więcej?

Slider 04

Holy Potatoes!

Nasze bohaterki to ziemniaki, a cała galaktyka to jeden wielki warzywny targ. Dobry humor, kosmos, walka, dobra fabuła, to właśnie Holy Potatoes! We're in Space?!

Slider 05

Torment: Tides of Numenera

Mógłbym pisać długo o Torment, szczegółowo opisując jego fenomenalnie rozbudowany świat, przyrodę, postaci, czy fabułę, ale po co, skoro Wy sami możecie tego doświadczyć.

Slider 06

Legendarne Auta PRL

Zobacz zapowiedź nowej serii kolekcjonerskiej "Auta PRL" z klocków COBI. Wyjątkowe modele w skali 1:35 to idealny prezent dla każdego fana motoryzacji!

Slider 07

Necropolis: Brutal Edition

Ta gra to totalny, bezgraniczny i nieprzebrany skarbiec FE-NO-ME-NAL-NEJ zabawy, który otwiera się tak naprawdę dopiero w grze wieloosobowej.

Slider 08
Poczet cesarzowych Rzymu - recenzja
18-09-2006, 21:35 | 3624 x przeczytano | Marchew
Starożytny Rzym – kolebka spisków, knowań, podstępnych i cichych zamachów, a także otwartych bestialskich mordów. Fascynujące zagadnienie historii, które wiele ze swego kolorytu zawdzięcza barwnym postaciom panujących kolejno cesarzy. Aleksander Krawczuk za pośrednictwem wydawnictwa Iskry postanowił pokazać cesarstwo od strony mniej powszechnej, rzuca światło na postaci, które stojąc w cieniu wielkich władców, miały niepodważalny wpływ na historię. Poczet cesarzowych Rzymu to dokładne omówienie żywotów wszelakich narzeczonych, żon, a także kochanek, wszystkich kobiet które zapisały się w annałach dziejów cesarskich alków.

Całość poprzedza zgrabnie zredagowany wstęp, w którym czytelnik poznaje zasady rządzące instytucją małżeństwa w opisywanych czasach. Daje możliwość pełnego zrozumienia dalszej treści, historycznych zawiłości, nawet bez wiedzy na temat epoki. Dzieje „cesarzowych” opisywane są chronologicznie, przy każdej z nich znajduje się także łacińska pisownia imienia oraz przedział czasowy, w jakim rządził jej wybranek. O ile było to możliwe, zamieszczona została także podobizna kobiety wybita na rzymskiej monecie. Wszystko przygotowane zostało w bardzo przejrzysty sposób i segregowanie informacji nie sprawia żadnego problemu, a poszczególne życiorysy uzupełniają się.

Nie sposób oceniać treść samą w sobie, gdyż tę napisała historia. Jedyne, co pozostaje, to pochwalić autora za podanie jej w atrakcyjny i przystępny dla czytelnika sposób. Wybrane zostały na tyle atrakcyjne fakty, by zainteresować nawet tych mniej związanych z zawiłościami epoki i rejonu. Osobiście nie jestem ekspertem, jeśli chodzi o starożytny Rzym i moja wiedza w tym temacie nie poraża. Pomimo to, książkę czytało mi się lepiej niż niejedną fantastyczną powieść, można powiedzieć, iż wręcz utonąłem w klimacie dawnych dziejów i opisywanych intryg. Ściśle stwierdzone fakty przeplatają się z anegdotami, a w razie występowania naukowych sporów, bądź niejasności, autor wyraźnie zaznacza istnienie mnogości hipotez. W niektórych momentach raczy czytelnika własną sugestią odnośnie do prawdopodobieństwa danego zdarzenia, ale robi to w sposób subtelny, nienarzucający się. Poza tym jest to, cóż powiedzieć, przywilej autora.

Całość wydana została w przyjazny dla oka sposób, twarda oprawa dodatkowo otoczona jest obwolutą ze zdjęciem popiersia Agryppiny Młodszej. Wysoka jakość tyczy się także papieru i zawartości. Ustrzeżono się błędów i literówek, praktycznie brak zarzutów w kwestii publikacji.

Czyżby pozycja idealna? Szczerze mówiąc brakowało mi jakiegoś wykresu, albo małego drzewa genealogicznego. Wszystko jest, co prawda, przedstawiane bardzo klarownie, każdy powinien połapać się bez problemu, jednak taki suplement stanowiłby doskonały dodatek, uzupełnienie treści, a także duże ułatwienie dla ludzi pobieżnie zainteresowanych historią.

Podsumowanie będzie bardzo konkretne – Poczet cesarzowych Rzymu to ciekawie przygotowana i bardzo solidnie wydana porcja wiedzy historycznej. Autor zadbał, by przedstawić wszystko w sposób warty zainteresowania nawet tych, którzy w dawne dzieje zagłębiać się nie zwykli. Słowem, pozycja godna polecenia.

Autor: Tomasz „Marchew” Marchewka
Redakcja: Urszula „Husieu” Jakuć

Dziękujemy wydawnictwu Iskry za udostępnienie darmowego egzemplarza do recenzji.


Autor:Aleksander Krawczuk
ISBN:83-244-0021-4
Liczba stron:248
Format:145 x 200 mm
Oprawa: twarda z obwolutą


Informacje dodatkowe:
 
Wydawca  
Premiera  
 Wrzesień 2006
Cena  
42,00 zł
 

Ocena:
 
Ogólna
85%
 
Ocena końcowa: 85%
 

 
Skomentuj:
Nie posiadasz uprawnień by dodawać komentarze.